Ten koji "prosto blista" je zaista za divljenje, ali ne ako sjaj potiče od masnije kože na nosu i čelu.
Ukoliko imate masnu kožu, verovatno se stalno borite sa sjajem, a možda i bubuljicama. Prevelika aktivnost lojnih žlezda utiče i na veličinu pora, a na tankom sloju masnoće mogu se zadržati i čestice prljavštine, koje izazivaju male upale.
Kozmetika:
Parfimerije i apoteke pune su kozmetike napravljene specijalno za osobe sa masnom kožom. Kada kupujete sredstvo za skidanje šminke, potražite formulu koja ne sadrži ulje, kako ne biste dodatno pogoršali svoj problem. Kozmetičari preporučuju i blagu penu za svakodnevno umivanje. Iako možda mislite da bi vašoj koži trebalo nešto agresivnije, preparati koji previše isušuju zapravo će samo naterati lojne žlezde da budu još aktivnije.
Za uklanjanje nesavršenosti i mitisera, probajte piling koji se koristi nekoliko puta nedeljno (ne svaki dan), ili masku za dubinsko čišćenje.
Hidratantna krema trebalo bi takođe da bude blaga, sa dovoljno sastojaka za ishranu kože, ali i sastojcima koji će ukloniti efekte viška masnoće.
Šminka:
Masna koža može da bude problematična za šminkanje, jer preparati sa nje mogu samo da skliznu, ili da se nakupe u pregibima kože.
Ukoliko koristite tečni puder, obavezno potražite neki specijalno formulisan za masnu kožu, koji ne sadrži ulje.
Kada šminkate oči, najpre nanesite sloj neutralnog pudera u prahu, koji će upiti višak masnoće na koži. Preporučuju se i senke u prahu, radije nego one u obliku kreme, iz istog razloga.
Isti je slučaj i sa rumenilom. Odaberite svoju boju u obliku praha, jer tako smanjujete šanse da vam se rumenilo često otire, ili skuplja u sitnim boricama.
Potražite i vodootpornu maskaru, kako vam se ne bi lako razmazivala.
Osobama sa masnom kožom naročito se preporučuju posebne maramice za upijanje viška masnoće, koje se mogu nabaviti u parfimerijama. Osim što uklanjaju sjaj, one čiste kožu od nečistoće koja se nakupila tokom dana, i pogodne su za čestu upotrebu.